P.O. Box 531
Port Colborne, Ontario
L3K 5X7

"Every day we spend without learning something is a day lost" - Beethoven

Notes Archives

Awards & Scholarships presented at the 2019 Festival Showcase
- Posted 2019-05-27 13:17:54
PIANO AWARDS

ORMTA Scholarships for Highest Mark in:

Junior Classes – Lauren Clarke
ORMTA Junior Class – Kasia Grabowski
ORMTA Intermediate Class – Allan Buri

Turner Clarke Memorial Scholarship for Students with 1 or 2 yrs. of Lessons or Less

Jordyn Goins

Florence T. Schwartz Memorial Scholarship for Highest Mark in Classes P1, P2, P3, P4

Sullivan Feduck

Muriel Wallis Memorial Scholarship for Highest Mark in Quick Study Classes

Gabriel Forte

Ruth & Walter J. Smith Memorial Award for Highest Mark in Intermediate Piano Classes

Gabriel Forte

Christopher Bennett Memorial Scholarship for Most Promising Performer in Popular Music Classes

Kolton Anger

Julie Salanki Memorial Award donated by Dr. David Salanki for Highest Mark in Jazz Classes

Kali MacDonald

Gwen Mewburn Scholarship donated by Port Colborne Music Club for Highest Mark in Sonata Classes

Alex DeAngelis

Canadian Composer Scholarship for Highest Mark in Canadian Composer Classes

Lucas Motola

Concerto Scholarship donated by Welland/PC Branch ORMTA for Highest Mark in Concerto Classes

Terrence Wu

Concerto Scholarship donated by Armstrong Funeral Home for Most Promising Performer in Concerto Classes

Phoenix Leach

Armstrong Funeral Home Scholarship for Best Performance in the Open Graded Classes

Willow Winger

Lois Noxel Memorial Scholarship for Highest Mark in Study Classes

Emily Knutt

Port Colborne Lions Club Scholarship for Highest Mark in Senior Piano Classes

Teo Ordinario

Beverly Jamieson Junior Concert Trophy for Highest Mark in Junior Concert Classes

Benjamin Hebert

Beverly Jamieson Intermediate Concert Trophy for Highest Mark in Intermediate Concert Classes

Aakash Senthil

Rivoli Iesulauro Senior Concert Trophy for Highest Mark in Senior Concert Classes

Alexander Hobbs

Alice McIntosh Memorial Scholarship for Highest Mark in Grade 9 Classes

Brielle Anger

Elizabeth Wilson Black Memorial Scholarship donated by Welland/Port Colborne Branch ORMTA and Port Colborne Music Club for Highest Mark in Grade 10 and Over Classes

Ryan Baxter

Pat & Dora Macdonald Memorial Scholarship for Highest Mark in Duet Classes

Allan Buri & Alex DeAngelis

Douglas Burr Memorial Scholarship for Most Outstanding Performer in Piano Classes

Ryan Baxter

VOCAL AWARDS


Robert Wood Singers Scholarship presented for Highest Mark in Junior Vocal Classes

Addison Doucet

Robert Wood Scholarship donated by Robert Wood for Highest Mark in Intermediate Vocal Classes

Luc Cormier

Don Horne Memorial Scholarship donated by Port Colborne Operatic Society for Highest Mark in Senior Vocal Classes

Faith Dehghan

Vera Wolfenden Memorial Scholarship provided by Welland/Port Colborne Branch of ORMTA and Port Colborne Music Club for Highest Mark in Grade 7 or 8 Classes

Faith Dehghan

Reg Steeves Memorial Scholarship presented for Highest Mark in Non-Graded Classes

Kasia Grabowski

Reg Steeves Memorial Scholarship presented for Highest Mark in Open Vocal as chosen by adjudicator

Rachel Gracey

Scholarship for Vocal Duets donated by John Tuck for Highest Mark in Vocal Duet Classes

Rachel Gracey & Leslie Kennedy

Scholarship for Vocal Classes donated by Betty Mahaffey for Most Outstanding Performer(s) in Vocal Classes

Luc Cormier, Kasia Grabowski, Rachel Gracey

ADDITIONAL AWARDS

Dot Fort/Gwen Goss Memorial Scholarship donated by Port Colborne Operatic Society for Highest Mark in Individual Verse Speaking Classes

Allan Buri
Individual Instrumental Scholarships donated by Andrea Dickson Foebel for Highest Mark in Individual Instrumental Classes
Jordyn Goins

Instrumental Ensemble Scholarship donated by Mrs. Cheryl MacMillan for Highest Mark in Instrumental Ensemble Classes – duet, trio, quartet

Abigale Dyke & Samuel Dyke


Awards of Merit in Piano & Voice provided by the Port Colborne Festival of the Arts

Junior Vocal – Kayleigh Bain Gillies
Junior Piano – Lukas Anger, Addison Doucet, Antonio Geremia, Samuel Veenstra, Micah William
Senior Piano – Rowena Hobbs


Post Secondary School Scholarship awarded by the Port Colborne Festival of the Arts to a secondary school graduate from the Class of 2019 who is pursuing a Fine Arts Major at a post secondary institution in the fall of  2019.

Jordyn Goins
2019 Results May 10th
- Posted 2019-05-10 21:57:54
Sponsored by: Smith Optical & Hearing Centre
* denotes Gold Excellence – 90% & over
Piano Solo – Grade 3 Study
                        Own Choice
Gold             Micah William                                       
Silver            William Wales       
Silver            Laken Marsh      
Bronze          Lydia Blaine
Piano Solo – 11 yrs. & under
                         Own Choice ~ any Grade 2 List A selection
Gold             Addison Doucet
Silver            James Bolan
Piano Solo – 8 yrs. & under
                         Own Choice
Gold             Sullivan Feduck
Silver            Eoin Fraelic           
Piano Solo – 12 yrs. & under
                          Own Choice ~ any Grade 3 Sonata
Gold             Antonio Geremia
Piano Solo – 13 yrs. & under
                        Own Choice ~ any Grade 4 List C selection
Gold*           Lauren Clarke           
Silver            Carter Feduck
Piano Solo – 7 yrs. & under
                         Own Choice
Gold             Samuel Veenstra
Silver            Ella Bolan
Bronze          Kailey Wilson
Piano Solo – 11 yrs. & under
                       Own Choice ~ any Grade 2 List B selection                          
Gold             Addison Doucet    
Silver            James Bolan
Bronze          Samantha Angle
Piano Solo – Grade 2 List B
                       Own Choice
Gold             Adelaide Laasko
Piano Solo with Accompaniment – Elementary
                          Own Choice
Gold             Chloe Filion     
Silver           Sophie Filion
Piano Solo with Accompaniment – Senior 
                         Own Choice
Gold             Lucas Motola
Piano Solo – Grade 8 Jazz
                         Own Choice
Gold             Kolton Anger
                                   
Piano Solo – Grade 10 List C
                          Own Choice
Gold*           Sarah Egert
Piano Solo – Grade 8 Concert Class
                            Own Choice ~ any three (3) contrasting selections
Gold             Aakash Senthil
 Piano Solo – Grade 9 Concert Class
                            Own Choice ~ any three (3) contrasting selections
Gold             Alexander Hobbs
Piano Solo – ARCT & over List E
                         Own Choice
Gold*           Ryan Baxter
Silver           Rowena Hobbs
2019 Results May 9th
- Posted 2019-05-09 21:59:24
Sponsored by: Port Colborne Animal Hospital
* denotes Gold Excellence – 90% & over
Piano Solo – Grade 1 Popular Music
Own Choice
Gold Alexander Colangelo
Silver Alexis Fairlie
Bronze Chloe Pasma
Piano Solo – Grade 2 Popular Music
Own Choice
Gold Amelia Hobbs
Silver Jessica Cizmar
Bronze James Bolan
Piano Solo – Quick Study – Grade 3
A selection chosen by the Adjudicator
Gold Emma Halek
Piano Solo – Quick Study – Grade 5
A selection chosen by the Adjudicator
Gold Gabriel Forte
Piano Solo – Quick Study – Grade 8
A selection chosen by the Adjudicator
Gold Kolton Anger
Piano Solo – Quick Study – Grade 9
A selection chosen by the Adjudicator
Gold Brielle Anger
Piano Solo – Grade 7 Popular Music
Own Choice
Gold Faith Phibbs
Piano Solo – 14 yrs. & under
Own Choice ~ any Grade 5 List C selection
Gold Lauren Clarke
Piano Solo – 15 yrs. & under
Own Choice ~ any Grade 6 List C selection
Gold Kali MacDonald
Piano Solo – Grade 6 List A
Own Choice
Gold Eryn vanderWeyden
Piano Solo – Grade 7 List C
Own Choice
Gold Elisa Hobbs
Piano Solo – Adjudication
Own Choice ~ 10 minute maximum
Brenda Millar
Piano Solo – ARCT & over Concert Étude
Own Choice
Gold* Ryan Baxter
Piano Solo – ARCT & over Concert Class
Own Choice ~ any three (3) contrasting selections
Rowena Hobbs (Adjudication Only)
Piano Solo – Grade 8 List B
Own Choice
Gold* Teo Ordinario
Piano Solo – Grade 8 List C
Own Choice
Gold* Teo Ordinario
Piano Solo – ARCT & over List D
Own Choice

Gold* Ryan Baxter

2019 Results May 8th
- Posted 2019-05-08 22:01:09
Sponsored by: Port Colborne Lioness Club
* denotes Gold Excellence – 90% & over
Piano Duet – 10 yrs. & under
                   “Ice Skating” or “Straw Hat Strut”
Gold             Sullivan Feduck & Phoenix Leach
Gold             Laken Marsh & Randall Marsh
Piano Duet – 12 yrs. & under
                        “Skateboard Boogie” or “Fancy Dancing”
Gold             Chloe Filion & Sophie Filion
Silver            Samantha Angle & Kevin Angle
Piano Solo – Grade 1 Study
                            Own Choice
Gold             Abigail Knutt
Silver            Chelsey Eaton-Turner  
Piano Solo – 12 yrs. & under
                       Own Choice ~ any Grade 3 List C selection
Gold             Lukas Anger
Silver            Micah William   
Silver           William Wales
Bronze          Laken Marsh      
Piano Solo – Grade 3 List C
                        Own Choice
Gold             1. Eva Halek
Piano Solo – 9 yrs & under
                       Own Choice ~ any selection from the “Preparatory B” List
Gold             Jacob Knevel
Silver            Ella Bolan
Piano Solo – 5 yrs & under
                          Own Choice
Gold             Jessa Veenstra
Piano Solo – 6 yrs & under
                          Own Choice
Gold             Samuel Veenstra
Silver            Sebastian Colangelo
Beginner Concerto – Grade 3 Level
                       Own Choice
Gold*           Willow Winger
Silver            Sullivan Feduck
Bronze         Holden Barnhardt
Junior Concerto – Grade 4 or 5 Level
                      Own Choice
Gold*           Phoenix Leach          
Silver            Gabriel Forte
Intermediate Concerto – Grade 6 or 7 Level
                        Own Choice
Gold*           Phoenix Leach
Silver            Carter Feduck         

Piano Solo – Grade 1 Canadian Composer

                          Own Choice

Gold*           Sullivan Feduck    
Silver            Karolina Nyforovska
Silver            Abigail Knutt
Bronze         Megan Hebert           
Piano Solo – Grade 2 Canadian Composer
                          Own Choice
Gold              Rebekah Hobbs
Piano Solo – Grade 5 Jazz
                           Own Choice
Gold             Carter Feduck
Piano Solo – Grade 6 Jazz
                          Own Choice
Gold*           Kali MacDonald  
Silver            Alex DeAngelis
Piano Solo – 14 yrs. & under
                       Own Choice ~ any Grade 5 List A selection
Gold*           Gabriel Forte     
Silver            Lauren Clarke
Piano Solo – Grade 4 Study
                           Own Choice
Gold*           Emily Knutt
Silver            Kasia Grabowski  
Piano Solo – Grade 6 Study
                            Own Choice
Gold             Jordyn Goins
Piano Solo – ORMTA Junior
                       Own Choice ~ any Grade 4 or 5 List C selection
Gold             Kasia Grabowski
Piano Solo – Improvisation – Grade 7 – 9 Level
                          A selection chosen by the Adjudicator
Adj only       Alexander Hobbs
Piano Solo – ARCT & over List C
                               Own Choice
Gold*           Ryan Baxter
Silver            Terrence Wu
Piano Solo – Grade 8 List D
                            Own Choice
Gold*           Faith Phibbs
Piano Solo – Grade 8 Study
                              Own Choice
Gold*           Teo Ordinario
Piano Solo – Grade 9 Study
                              Own Choice
Gold*           Brielle Anger
Advanced Concerto – Grade 10 or over Level
                             Own Choice
Gold*           Terrence Wu
2019 Results May 7th
- Posted 2019-05-07 22:02:25
Sponsored by: Port Colborne Chorale
* denotes Gold Excellence – 90% & over
Piano Solo – 9 yrs. & under
One (1) year or less of lessons
Own Choice from any recognized piano course of study
Gold             Milana Calix      
Silver            Eoin Fraelic
Silver           Sebastian Colangelo
Piano Solo – 16 yrs. & over
 One (1) year or less of lessons
Own Choice from any recognized piano course of study
Gold             Jordyn Goins
Piano Solo – 9 yrs. & under
Two (2) years or less of lessons
Own Choice from any recognized piano course of study
Gold             Logan Beck
Silver           Charlotte Brown
Bronze         Ella Ristine
Piano Solo – 12 yrs. & under
                       Own Choice ~ any Grade 3 List A selection
Gold             Lukas Anger
Silver           Laken Marsh
Piano Solo – Grade 3 List A
                             Own Choice
Gold             Kirsten Li
Piano Solo – 10 yrs. & under
 Own Choice ~ any Grade 1 List B selection
Gold              Phoenix Leach
Silver            Karolina Nyforocska
Bronze         Aurora Kadwell
                             
Piano Solo – Grade 3 List B
                                   Own Choice
Gold             Alyssa Caron
Silver            Emma Halek
Piano Solo – ORMTA Intermediate
                  Own Choice ~ any Grade 6 or 7 List C selection
Gold             Allan Buri
Silver            Cody Henson
Piano Solo – Grade 3 Canadian Composer
                         Own Choice
Gold             Antonio Geremia
Piano Solo – Grade 4 Canadian Composer
                         Own Choice
Gold*           Carter Feduck
Piano Solo – 10 yrs. & under
                     Own Choice ~ any Grade 1 List A selection
Gold             Kristina Dueck
Piano Solo – Grade 1 List C
                     Own Choice
Gold*           Willow Winger
Piano Solo – Grade 5 Concert Class
                      Own Choice ~ any two (2) contrasting selections
Gold             Benjamin Hebert
Piano Solo – Grade 7 Concert Class
                       Own Choice ~ any two (2) contrasting selection)
Gold             Allan Buri
Piano Solo – Grade 1 Jazz
                              Own Choice
Gold*           Phoenix Leach  
Silver            Abigail Knutt    
Bronze         Sullivan Feduck 
Piano Solo – Grade 9 List C
                                Own Choice
Gold             Kaitlyn Balicki
Piano Solo – Grade 9 List D
                                Own Choice
Gold*           Brielle Anger
Piano Solo – ARCT & over List B
                               Own Choice
Gold*           Terrence Wu
Silver            Ryan Baxter
Bronze         Rowena Hobbs
2019 Piano Results May 6th
- Posted 2019-05-06 22:04:03
 Sponsored by: Harbour Lite Singers
* denotes Gold Excellence – 90% & over
Piano Solo – Grade 2 Jazz
                               Own Choice
Gold             Holden Barnhardt
Silver            Addison Doucet  
                          
Piano Solo – Grade 3 Jazz
                               Own Choice
Gold*           Antonio Geremia
Silver            Lucas Anger
Piano Solo – Grade 4 Jazz
                             Own Choice
Gold             Eva Halek
                          

Piano Solo – Grade 2 Study

                            Own Choice

Gold             Addison Doucet
Silver            Rebekah Hobbs
Bronze         Samantha Angle
                          
Piano Solo – 13 yrs. & under
                   Own Choice ~ any Grade 4 List A selection
Gold             Lauren Clarke
Piano Solo – Grade 4 List B
                          Own Choice
Gold             Kasia Grabowski
Piano Solo – 13 yrs. & under
                Own Choice ~ any Grade 4 Sonata
Gold             Emily Knutt
Piano Solo – 15 yrs. & under
                 Own Choice ~ any Grade 6 Sonata
Gold             Alex DeAngel
Piano Solo – Grade 7 Canadian Composer
                            Own Choice
Gold*           Lucas Motola
Piano Solo – Grade 7 List B
                            Own Choice
Gold              Elisa Hobbs
Piano Solo – Grade 5 List C
                            Own Choice
Gold             Hannah Kumarage
                      
Piano Duet – 16 yrs. & under
                     “Nice and Easy Blues” or “Alameda”
Gold             Allan Buri & Alex DeAngelis
Silver            Anandi Dajka & Kasia Grabowski
           
Piano Solo – Grade 9 List B
                               Own Choice
Gold             Kaitlyn Balicki
Piano Solo – Grade 8 Popular Music
                              Own Choice
Gold*           Kolton Anger
Piano Solo – Grade 9 Popular Music
                               Own Choice
Gold             Kaitlyn Balicki
Silver            Brielle Anger
                 
Piano Solo – ARCT & over List A
                                Own Choice
Gold*           Ryan Baxter
2019 School Results
- Posted 2019-05-02 22:10:26
ELEMENTARY SCHOOL AWARDS AND SCHOLARSHIPS
Presented at the conclusion of each class


Robert Wood Singers Scholarship and Award for Best Performance by a

Primary School Choir – McKay Public School


Port Colborne Operatic Society Scholarship and Award for Best Performance by a

              Junior/Intermediate School Choir – Our Lady of Victory Elementary Catholic School


Robert Wood Scholarship and Award donated by Harbour Lite Singers for Best Performance by an 

              Elementary School Choir St. John Bosco Catholic Elementary School
            
Robert Wood Scholarship and Award given by the Harbour Lite Singers for Best Performance by

              an Intermediate School Choir McKay Public School

Andrew Koroway Memorial Award for Best Performance by a

Pre-Primary Classroom Choral Speaking McKay Public School JK/SK2


Andrew Koroway Memorial Award for Best Performance by a

Pre-Primary Classroom ChoirSt. Elizabeth Catholic Elementary School JK/SK


Charles & Anita LaPointe Scholarship and Award for Best Performance by a

Primary Classroom Choral Speaking – Steele Street School Grade 2


Charles & Anita LaPointe Scholarship and Award for Best Performance by a

Primary Classroom Choir – St. Elizabeth Catholic Elementary School Grade 1/2


Canadian Federation of University Women Welland & District for Best Performance by a

Junior Classroom Choir – St. Elizabeth Catholic Elementary School Grade 3/4


W.C.R.C.S.S. Lois Leach Memorial Scholarship and Award for Best Performance by an Intermediate

              Classroom Choir – St. Elizabeth Catholic Elementary School Grade 7/8

Port Colborne Festival of the Arts Scholarship and Award (donated this year by Canadian Federation of University Women Welland & District) for Best Performance by an Intermediate Classroom
              Choral Speaking – Garrison Road School – Grade 8F

Ryson’s United Studios of Music Inc. Scholarship and Award for Best Performance in

Primary SchoolEnsemble Classes – McKay Public School


Central Music, Welland Scholarship for Best Performance in

Junior School Ensemble Classes –  McKay Public School

Port Colborne Festival of the Arts Scholarship and Award for Best Performance in

Intermediate School Ensemble Classes – McKay Public School


Port Colborne Festival of the Arts Scholarship and Award for Best Performance in

Intermediate Classroom Instrumental Classes – Winger Public School        


SECONDARY SCHOOL AWARDS AND SCHOLARSHIPS
Presented at the conclusion of each class


Port Colborne Festival of the Arts Scholarship and Award (donated this year by Port Colborne Chorale) for Best Performance by a

Vocal Ensemble – Port Colborne High School


Port Colborne Festival of the Arts Scholarship and Award for Best Performance by a

Jazz Band Port Colborne High School


Port Colborne Festival of the Arts Scholarship and Award for Best Performance by an

Instrumental Ensemble (donated this year by Harbour Lite Singers) – Port Colborne High School


Port Colborne Festival of the Arts Scholarship and Award for Best Performance by a

Concert Drumline Port Colborne High School

2019 Instrumental Solo Results
- Posted 2019-05-02 22:04:55
Sponsored by: Mrs. Cheryl MacMillan
String Section – Beginner 
                      Own Choice
Gold          Abigale Dyke
Silver         Emma Croteau
Silver         Samuel Dyke
Bronze       Judith Dyke                       
Bronze       Theresa Bodner
Popular Guitar Section – Junior
                          Own Choice
Gold          Colin Dodds
String Section – Junior
                          Own Choice
Gold          Hannah Kumarage
Silver         Nancy Trozzi                     
Silver         Joanna Dyke
String Section – Intermediate
                          Own Choice
Gold          Kirsten Li 
Woodwind Section – Intermediate
                          Own Choice
Gold          Jordyn Goins                     
Silver        Marcus Aiello
Woodwind Section – Senior
                        Own Choice
Gold          Jordyn Goins
String Section – Ensemble 
                          Own Choice
Gold         Abigale Dyke & Samuel Dyke                    
Silver        Judith Dyke & Joanna Dyke
Woodwind Section – Ensemble
                         Own Choice
Gold          Kait Kerrigan & Eva Wachel
2019 Choral Evening
- Posted 2019-05-01 22:11:29

Wednesday, May 1st
 

Central United Church, Port Colborne
Sponsored by: Port Colborne Operatic Society
 Adult Church & Community Choirs
           Own Choice ~ one (1) selection (adjudication only)
              1. Harbour Lite Singers
                        “Celebrate with Music!” – Greg Gilpin
                 
              2. Fonthill United Church Choir
                        “The Hallelujah Chorus” – G.F. Handel
              3. Central United Church Choir
                        “Praise to God, Immortal Praise” – Clark
              
                  4. Fenwick United Church Choir
                        “Let the Praise Go ’Round” – William Boyce
                  5. Robert Wood Singers
                        “I Dreamed a Dream” from Les Misérable
 
Two Mass Choir Selections followed and were directed by our Choral Adjudicator, Melanie Tellez
“Aura Lee” – arr. by Carl Strommen
“Hallelujah! Resurrection Morning!” – music by Lloyd Larson,
                                                              lyrics by Mary Kay Beall
Everyone enjoyed refreshments and fellowship following the evening’s program.
2019 Vocal Results
- Posted 2019-04-30 22:12:50
VOCAL CLASSES TUESDAY, APRIL 30th
Sponsored by: Robert Wood Singers
* denotes Gold Excellence – 90% & over
Vocal Solo – 13 yrs. & under
                     Own Choice ~ any Grade 3 List A selection
    Gold         Kayleigh Bain Gillies              
Vocal Solo – 13 yrs. & under
                    Own Choice ~ any Grade 3 List B selection
    Gold         Addison Doucet
                                                     
Vocal Solo – 15 – 17 yrs. – Non-Graded Class
                  Own Choice ~ any Contemporary Commercial Music selection
    Gold         Faith Dehghan
Vocal Solo – 15 yrs. & under
                 Own Choice ~ any Grade 5 List B selection
    Gold Excellence Luc Cormier                                 
Vocal Solo – 11 – 14 yrs.
                Own Choice ~ any Contemporary Commercial Music selection
    Gold         Kasia Grabowski
Vocal Solo – 17 yrs. & under
              Own Choice ~ any Grade 8 List B selection
    Gold         Faith Dehghan
Vocal Solo – 15 yrs. & under
             Own Choice ~ any Grade 5 List C selection
    Gold         Luc Cormier
Vocal Solo – 11 – 14 yrs. – Non-Graded Class
            Own Choice ~ any Disney selection
    Gold         Addison Doucet               
   Silver        Kasia Grabowski
Individual Verse Speaking – 14 – 15 yrs.
             Own Choice ~ 7 minute maximum
    Gold*       Allan Buri   
Vocal Solo – 11 – 14 yrs. – Non-Graded Class
                     Own Choice ~ any Sacred selection
    Gold         Kasia Grabowski
Vocal Solo – 15 – 17 yrs. – Non-Graded Class
                     Own Choice ~ any Sacred selection
    Gold         Faith Dehghan
Vocal Solo – 11 – 14 yrs. – Non-Graded Class
                      Own Choice ~ any Broadway selection
    Gold         Kaleigh Bain Gillies        
   Silver       Addison Doucet
             
Vocal Solo – Open Class
                  Own Choice ~ any Contemporary Sacred selection
    Gold         Rachel Gracey
Vocal Solo – Open Class
                 Own Choice ~ any selection by a Canadian Composer
    Gold         Rachel Gracey
Vocal Solo – Open Class
                Own Choice ~ any Italian Aria from the 17th or 18th Century
    Gold         Rachel Gracey
Vocal Duet – Open Class
                Own Choice
    Gold*       Rachel Gracey & Leslie Kennedy
2019 Dance Results
- Posted 2019-04-27 22:16:29
SATURDAY, APRIL 27th
Sponsored by: City of Port Colborne
* denotes Gold Excellence – 90% & over
Tap Small Group – 13 & 14 yrs.                  
      Gold       Dance Expressions Inc. “Technologic”                                              
Tap Solo – 15 & 16 yrs.
      Gold       Dunnville Dance Centre   Rose Atkinson “Ventura Highway”   
Jazz Solo – 15 & 16 yrs.
       Silver     Dunnville Dance Centre   Megan Hines “Can’t Dance”              
Tap Duet – 11 & 12 yrs.
      Gold        Dunnville Dance Centre Holly Morrison & Summer Norsworthy – “Wings”
                          
Tap Medium Group – 9 & 10 yrs.
     Gold        Dance Expressions Inc.   “Rock Around The Clock”                        
Tap Medium Group – 9 & 10 yrs. NOVICE
     Gold       Peacock School of Dance   “Rockin’ Robin”                                   
Jazz Small Group – 6 yrs. NOVICE
     Gold       Miss Dar’s School of Dance “Eyes At The Back Of My Head”   
Jazz Trio – 6 yrs.
     Silver       Dunnville Dance Centre-  Paige Munnings, Addison Houser &                  
                                         Bevon Hauser   “These Boots Are Made For Walking”              
Jazz Duet – 13 &14 yrs.
      Gold*      Dance Expressions Inc.   Emma Laur & Sarah Mitchell – “The Duel”      
                                                                                                  
Jazz Small Group – 7 & 8 yrs. NOVICE
      Gold        Miss Dar’s school of Dance “Party At Mickey’s”                          
Jazz Small Group – 7 & 8 yrs.
      Gold       Miss Dar’s School of Dance “Burning Love”                                  
      Silver      Miss Dar’s School of Dance “Three Wishes”                                  
Tap Solo – 11 & 12 yrs.
      Gold       Dunnville Dance Centre    Holly Morrison – “Queen Bee”         
Jazz Trio – 11 & 12 yrs.
      Gold     Dance Expressions Inc. Lauren Potts, Sophie Held & Sophia Seca – “Fabulous”
                                                                       
Jazz Small Group – 17 & 18 yrs.
      Gold*    Miss Dar’s School of Dance  “Greatest Show”                               
Jazz Small Group – 15 & 16 yrs.
    Silver      Dunnville Dance Centre “Bottom Of The River”                               
Jazz Medium Group – 11 & 12 yrs.
      Gold      Miss Dar’s School of Dance “Workin’ Day And Night”                   
Tap Solo – 13 & 14 yrs.
     Silver      Dunnville Dance Centre   Summer Norsworthy  “What’s A Girl Gotta Do”
 Jazz Medium Group – 13 & 14 yrs.
     Gold*   Dance Expressions Inc.     “Smooth Criminal”     
                               
Jazz Solo – 13 & 14 yrs.
     Gold         Dunnville Dance Centre       Emily Hines – “Just Got Paid”      
     Silver       Dunnville Dance Centre       Lily Hines – “Heads Will Roll”     
     Bronze     Dunnville Dance Centre       Hailey Hines – “Kaboom Pow”      
                          
Jazz Medium Group – 9 & 10 yrs.
     Gold*      Dance Expressions Inc.  “Boogie”                                                    
     Silver       Miss Dar’s School of Dance       “Le Jazz Hot”                               
     Bronze     Dunnville Dance Centre            “Roll Over Beethoven”                 
Jazz Small Group – 9 & 10 yrs.
     Gold*      Miss Dar’s School of Dance  “Vogue”                                                           
Open Small Group – 13 & 14 yrs.
     Gold       Dance Expressions Inc. “Toxic”                                                                       
Ethnic Duet – 9 & 10 yrs.
      Gold      Tara’s School of Highland Dance  Sawyer Rousseau & Laura Palumbo – “Toe Heel Twosome”
      Silver     Tara’s School of Highland Dance   Ava Rose & Lola DiPaolo – “Pointing Pair”
                 
Ballet Small Group – 13 & 14 yrs.
     Gold       Dance Expressions Inc. “North”                                                                      
Jazz Medium Group – 7 & 8 yrs. NOVICE
      Gold      Miss Dar’s School of Dance “Shake Your Tail Feathers”                
Ethnic Medium Group – 7 & 8 yrs.
     Silver      Tara’s school of Highland Dance “Highland Highlights”               
                      
Lyrical Medium Group – 11 & 12 yrs.
      Gold*   Miss Dar’s School of Dance  “Don’t You Worry Child”                   
Jazz  Small Group – 11 & 12 yrs.
     Gold        Dunnville Dance Centre  “Emergency”                                            
     Silver        Miss Dar’s School of Dance “Because We Can”                           
Lyrical Medium Group – 13 & 14 yrs.
      Gold*     Dance Expressions  “The End Of Love”                                           
Tap Solo – Adult Fun
      Gold       Dunnville Dance Centre    Amanda Hamilton –“My Love”          
Ethnic Duet – 17 & 18 yrs.
      Gold        Tara’s School of Highland Dance Emily Cosby & Caitlin Gibson –“Rewrite”                                              
Ethnic Solo – 9 & 10 yrs.
      Gold        Tara’s School of Highland Dance  Addison Lewis – “Scotland The Brave”                                                     
     Silver        Tara’s School of Highland Dance Lyla Ventnor – “Sky Full Of Stars”
                                                 
Jazz Solo – 11 & 12 yrs.
      Gold      Dunnville Dance Centre      Christina Lucas – “Grown”
      Silver      Dunnville Dance Centre   Holly Morrison –“In Love With A Monster”
                                                 
Tap Small Group – 15 & 16 yrs.
      Silver     Dunnville Dance Centre “Lay Down Sally”                                      
Jazz Trio – 9 & 10 yrs.
     Silver     Dunnville Dance Centre Natalie Valstar, Jaymie Valstar & Iyla Hauser   “Turn The Beat Around”                    
Jazz Trio – 9 & 10 yrs. NOVICE
      Gold       Miss Dar’s School of Dance Taylor Bell, Alexis Cimek-St. Pierre & Jade Georgiev –  “Maria”               
                 
Pointe Solo – 15 & 16 yrs.
      Gold      Dance Expressions Inc.  Avery Smits-Talving – “Prelude”          
 Pointe Solo – 13 & 14 yrs.
      Gold       Dance Expressions Inc.   Vittoria Seca –“Allegretto”                     
Ballet Duet – 13 & 14 yrs.
      Gold       Dance Expressions Inc. Aliya Breton & Victoria Grenier –“Intermezzo”
                                                 
Ethnic Small Group – 13 & 14 yrs.
      Gold       Tara’s School of Highland Dance “La Grange”                              
Ballet Solo – 11 & 12 yrs. NOVICE
      Gold        Dance Expressions Inc. Ryleigh Gannon – “Serenade”              
Ballet Solo – 13 & 14 yrs. NOVICE            
      Gold       Dance Expressions Inc. Faith Shaubel – “Grace”                            
Ballet Solo – 9 & 10 yrs. NOVICE
      Gold*    Dance Expressions Inc.  Kirsten Li –“Allegro”                                
                      
Ballet Solo – 9 & 10 yrs.
     Silver       Dunnville Dance Centre   Iyla Hauser – Let It Go”                         
                          
Lyrical Solo – 11 & 12 yrs. NOVICE
      Gold*   Dance Expressions Ins.   Addison Hart – “Hold On”                         
                          
Lyrical Duet – 15 & 16 yrs.
      Gold      Jass School of Performing Arts Alicia Madole & Lauren Araujo – “Stand By Me”
                                                 
Hip Hop Trio – 11 & 12 yrs.
      Gold      Dunnville Dance Centre  Summer Norsworthy, Christina Lucas & Holly Morrison– “Power”                
            
Hip Hop Small Group – 9 & 10 yrs.
      Gold       Dunnville Dance Centre   “Tea Party”                                                           
Modern Small Group – 13 & 14 yrs.
      Gold       Dance Expressions Inc.  “Heart Cry”                                                             
Ballet Duet – 11 & 12 yrs. NOVICE
     Silver       Independent  Siren Thibault & Sirus Thibault – Pas de Deux”   
Ethnic Large Group – 9 & 10 yrs.
      Gold       Tara’s School of Highland Dance    “Siasma”                                 
 
Pointe Medium Group – 13 & 14 yrs.
      Gold      Dance Expressions Inc.    “Limitless”                                                              
 Pointe Small Group – 13 & 14 yrs.
      Gold*      Dance Expressions Inc.   “Faust”                                                                  
Lyrical Solo – 17 & 18 yrs. NOVICE
      Gold       Dance Expressions Inc.  Jordyn Gregovski – “People Help The People”
                                                                                  
 Acro Trio – 11 & 12 yrs.
      Gold       Dance Expressions Inc. Lauren Potts, Sophie Held & Nadine Gerard – “Space Drum”
Open Solo – 13 & 14 yrs.
      Silver      Independent    Siren Thibault –“Darrel Was A Boy”                   
Open Solo – 17 & 18 yrs.
      Gold*     Dance Expressions Inc.  Hannah Traynor – “Madness”              
Ethnic Small Group – 6 yrs.
     Silver       Tara’s School of Highland Dance   “Ugly Hearts”                                        
Ethnic Medium Group – 11 & 12 yrs.
      Gold*     Tara’s School of Highland Dance “Use Somebody”                        
Lyrical Solo – 15 & 16 yrs.
     Gold       Dunnville Dance Centre    Rose Atkinson – “Landslide”            
     Silver       Jass School of |Performing Arts   Alicia Madole – “Incomplete”   
                      
Tap Trio – 13 & 14 yrs.
      Gold       Dance Expressions Inc.  Addison Hart, Faith Shaubel & Arianna Dodds – “Faith”    
 Lyrical Small Group – 13 & 14 yrs.
      Gold        Dunnville Dance Centre  “Seven Years”                                                        
Ethnic Solo – 11 & 12 yrs.
      Gold       Tara’s School of Highland Dance    Zoe Ventnor –“Lone Lassie”  
Hip Hop Duet – 9 & 10 yrs.
      Gold      Dunnville Dance Centre Natalie Valstar & Jaymie Valstar –“Jack And Jill”
                                                                                   
Ballet Medium Group – 13 & 14 yrs.
      Gold       Dance Expressions Inc.  “Epiphany”                                                              
Ethnic Small Group – 9 & 10 yrs.
      Silver      Tara’s School of Highland Dance   “Rip The Calico”                     
Ethnic Duet – 11 & 12 yrs.
      Gold       Tara’s School of Highland Dance Alivia Campbell & Sawyer Rousseau – “Pirates” 
                                     
Open Solo – 9 & 10 yrs.
     Gold*      Dunnville Dance Centre Carys Vaughn –“Do You Want To Be A Super Hero”     
                               
Ballet Medium Group – 9 & 10 yrs.
    Gold*       Dance Expressions Inc. “Potter’s Waltz”                                        
Hip Hop Small Group – 15 & 16 yrs.
     Silver       Dance Expressions Inc. “King Kunta”                                             
Ethnic Duet – 13 & 14 yrs.
    Gold         Tara’s School of Highland Dance Riley Campbell & Keira Martinson –“The Rise”
                                  
 Open Solo – 15 & 16 yrs.
    Gold*       Dance Expressions Inc.  Sarah Mitchell –“Sleep Talk”               
Ethnic Small Group – 11 & 12 yrs.
      Gold        Tara’s School of Highland Dance  “Lilting Lassies”                      
Tap Solo – 17 & 18 yrs.
      Gold       Dunnville Dance Centre     ShaeLyn Pinnance – “Expensive”
2019 Dance Awards & Scholarships
- Posted 2019-04-27 22:14:10
DANCE AWARDS AND SCHOLARSHIPS

Scholarships were presented at the end of the Dance Competition – April 27, 2019


Scholarships provided by Wilson, Opatovsky Barristers & Solicitors
              Two scholarships for Senior Students (15 – 18 yrs.)
              Pointe – 15 – 16 yrs. – Avery Smits-Talving “Prelude” – Dance Expressions Inc.
              Lyrical – 15 – 16 yrs. – Rose Atkinson “Landslide” – Dunnville Dance Centre

Dot Blakely Memorial Award provided by the Port Colborne Operatic Society
              Highest Score in Senior Tap or Jazz Solo
              Tap – 17 – 18 yrs. – ShaeLyn Pinnance “Expensive” – Dunnville Dance Centre

Miss Val Wilson Memorial Scholarship
              Highest Score in Ballet Small Group Classes
              “North” (13-14 yrs.) – Dance Expressions Inc.

              Highest Score in Pointe Small Group Classes
              “Faust” (13-14yrs.) – Dance Expressions Inc.*


Andrew Koroway Memorial Award

                  Highest Mark in Ethnic Small Group Classes
                  “Lilting Lassies” (11-12 yrs.) – Tara’s School of Highland Dance

Tim Carter Memorial Scholarship
              Highest Score in Junior Tap or Jazz Solo Classes
               Jazz – 13 – 14 yrs. – Emily Hines “Just Got Paid” – Dunnville Dance Centre

Scholarships provided by Port Colborne Festival of the Arts
              Highest Score in Junior Tap or Jazz Small Group
              Jazz – 9 – 10 yrs.  “Vogue” – Miss Dar’s School of Dance*
             Highest Score in Senior Tap or Jazz Small Group

              Jazz – 17 – 18 yrs. “Greatest Show” Miss Dar’s School of Dance*

              Highest Score in a Medium Group – Any Category
              Lyrical – 13 – 14 yrs. “The End of Love” – Dance Expressions Inc.*

Awards of Merit

Choreography Award – “Boogie” – Dance Expressions Inc.
          
Patterns & Formations “Use Somebody” – Tara’s School of Highland Dance

The Comedian – Caryns Vaughn – “Do You Want to be a Superhero” – Dunnville Dance Centre

The Professional – Sarah Mitchell – “Sleep Talk” – Dance Expressions Inc.

Recipients of 2018 Awards and Scholarships
- Posted 2018-05-26 22:17:37

RECIPIENTS OF 2018 AWARDS & SCHOLARSHIPS

VOCAL SCHOLARSHIPS

Port Colborne Festival of the Arts Scholarship
Highest Mark in Vocal Classes for Students with 1or 2 yrs. or Less of Lessons
Kasia Grabowski

Robert Wood Singers Scholarship

Highest Mark in Junior Vocal Classes
Lauren Clarke

Robert Wood Scholarship

Donated by Robert Wood
Highest Mark in Intermediate Vocal Classes
Ashley Christopher

Don Horne Memorial Scholarship 
Presented by Port Colborne Operatic Society Scholarship
Highest Mark in Senior Vocal Classes
Faith Dehghan

Vera Wolfenden Memorial Scholarship

Presented by Welland/P.C. Branch ORMTA and P.C. Music Club
Highest Mark in Grade 7 or 8 List C Classes
Faith Dehghan

Reg Steeves Memorial Award

Highest Mark in Non-Graded Vocal Classes
Kasia Grabowski

Reg Steeves Memorial Award

Highest Mark in Open Vocal Classes
Rachel Gracey

Scholarship for Concert Classes

Donated in honour of our Teacher, Linda Caldwell
Most Promising Performer in Vocal Concert Classes
Ashley Christopher

Scholarship for Vocal Duets

Donated by Mr. John Tuck
Highest Mark in Vocal Duet Classes
Rachel Gracey & Leslie Kennedy

Scholarship for Vocal Trios

Donated by Shades of Harmony
Highest Mark in Vocal Trio Classes
No entries

Port Colborne Festival of the Arts Scholarship

Most Outstanding Performer in Vocal Classes
Kasia Grabowski
Rachel Gracey

PIANO SCHOLARSHIPS

ORMTA Scholarships

Highest Mark in Junior Piano Classes
Randall Marsh

Highest Mark in ORMTA Junior Piano Class

Alex DeAngelis

Highest Mark in ORMTA Intermediate Piano Class

Laurenda Irwin

Highest Mark in ORMTA Senior Piano Class

Reid Ciolfi

Turner Clarke Memorial Scholarship

Highest Mark in Piano Classes for Students with 1 or 2 yrs. or Less of Lessons
Chloe Pasma

Florence T. Schwartz Memorial Scholarship

For Piano Students in Classes P1, P2, P3 & P4
Willow Winger

Muriel Wallis Memorial Scholarship

Highest Mark in Quick Study Classes
Kolton Anger

Ruth & Walter J. Smith Memorial Award

Highest Mark in Intermediate Piano Classes
Luca Motola

Christopher Bennett Memorial Scholarship

Most Promising Performer in Popular Music Classes
Brielle Anger

Julie Salanki Memorial Award

Donated by Daivid Salanki
Highest Mark in Jazz Classes
Kolton Anger

Gwen Mewburn Memorial Scholarship

Donated by Port Colborne Music Club
Highest Mark in Sonata Classes
Lauren Voronov

Canadian Composer Scholarship

Highest Mark in Canadian Composer Classes
Sarah Egert

Concerto Scholarship

Donated by Welland/P.C. Branch ORMTA
Most Promising Performer in Concerto Classes
Terrence Wu

John Micheal Martin Memorial Awards

Donated by John & Diane Martin
Most Promising Performers in Composition Classes 
No entries

Armstrong Funeral Home Scholarship

Best performance in the Open Graded Classes
Cora House

Lois Noxel Memorial Scholarship

Highest Mark in Study Classes
Jacklyn Saddler

Port Colborne Lions Club Scholarship

Highest Mark in Senior Piano Classes
Ethan Torkos

Beverly Jamieson Junior Concert Trophy

Highest Mark in Junior – Gr. 5 & 6 – Concert Classes
No entries

Beverly Jamieson Intermediate Concert Trophy

Highest Mark in Intermediate – Gr. 7 & 8 – Concert Classes
Ethan Torkos

Rivoli Iesulauro Senior Concert Trophy

Highest Mark in Senior – Gr. 9 & 10 – Concert Classes
Terrence Wu

Alice McIntosh Memorial Scholarship

Highest Mark in Grade 9 Piano Classes
Trinity Robbins

Elizabeth Wilson Black Memorial Scholarship

Presented by Welland/P.C. Branch ORMTA and P.C. Music Club
Highest Mark in Advanced Piano Classes – Gr. 10 and Over
Rowena Hobbs

Pat & Dora Macdonald Memorial Scholarship

Highest Mark in Piano Duet Classes
Allan Buri & Alex DeAngelis

Zelma Lymburner Memorial Piano Ensemble Scholarship

Highest Mark in Piano Trio Classes
Sullivan Feduck, Willow Winger & Phoenix Leach

Douglas Burr Memorial Scholarship

Most Outstanding Performer in Piano Classes
Terrence Wu

ADDITIONAL AWARDS & SCHOLARSHIPS

INDIVIDUAL VERSE SPEAKING SCHOLARSHIP

Dot Fort/Gwen Goss Scholarship

Presented by Port Colborne Operatic Society
Highest Mark in Individual Verse Speaking Classes
Allan Buri

INDIVIDUAL INSTRUMENTAL SCHOLARSHIPS

Donated by Andrea Dickson-Foebel for Individual Instrumental Classes
as chosen by the Adjudicator
Kolton Anger
Christine Kin
Elizabeth Kim

AWARDS OF MERIT

Awarded by The Port Colborne Festival of the Arts

Piano Awards
Sullivan Feduck - Junior, Alexander Hobbs – Senior 
Carter Feduck - Junior, Teo Ordinario – Senior 
Phoenix Leach – Junior, Kaitlyn Balicki – Senior 
Ksenia Rungi-Ruston - Junior

Vocal Awards

Addison Doucet – Junior, Krystyna Augustyn – Senior

Post Secondary School Scholarship
Presented by The Port Colborne Festival of the Arts 
to a Festival participant who is graduating from secondary school
and pursuing a Major in Fine Arts at the post secondary school level
No recipient
 

Piano, Vocal & Individual Verse Speaking Awards & Scholarships were presented

at the Festival Showcase, Saturday, May 26, 2018

ELEMENTARY SCHOOL SCHOLARSHIPS & AWARDS

Robert Wood Singers Scholarship & Award
Best Performance by a Primary School Choir
Harriet Tubman Public School

Port Colborne Operatic Society Scholarship & Award

Best Performance by a Junior/Intermediate School Choir
Niagara Christian Colliegiate

Robert Wood Scholarship & Award

Donated by the Harbour Lite Singers*
Best Performance by an Intermediate School Choir
No entries

Robert Wood Scholarship & Award

Donated by the Harbour Lite Singers
Best Performance by an Elementary School Choir
St. John Bosco Catholic Elementary School

Andrew Koroway Memorial Award

Best Performance in the following categories:
Pre-Primary Classroom Choir 
St. Elizabeth Catholic Elementary School Kindergarten

Pre-Primary Classroom Choral Speaking

McKay Public JK/SK

Charles & Anita LaPointe Memorial Award

Best Performance in the following categories:
Primary Classroom Choir
St. Elizabneth Catholic Elementary School Gr. 1/2

Primary Classroom Choral Speaking

McKay Public School Gr. 3FI

Canadian Federation of University Women ~ Welland & District Award

Best Performance in the following categories:
Junior Classroom Choir
St. Elizabeth Catholic Elementary School Gr. 3/4

Junior Classroom Choral Speaking

St. Elizabeth Catholic Elementary School Gr. 5/6

W.C.R.C.S.S. Board – Lois Leach Memorial Award

Best Performance by an Intermediate Classroom Choir
No entries

Port Colborne Festival of the Arts Scholarship & Award

Intermediate Classroom Choral Speaking
McKay Public School Gr. 7/8FI

Ryson’s United Studios of Music Inc. Scholarship

Best Performance in Primary Classroom Instrumental Classes
McKay Public School Gr. 2/3

Port Colborne Festival of the Arts Scholarships & Awards

Best Performance in the following Classroom Instrumental Classes
Junior (donated this year by the Koroway Family)                                                                                                                                                                        
McKay Public School Gr. 6FI

Intermediate (donated this year by the Koroway family)                                                                                                                                                                        

McKay Public School Gr. 7/8FI
 

Port Colborne Festival of the Arts Scholarships & Awards
Best Performance in the following School Band Classes
Beginner
McKay Public School Rock Band #3

Concert, Jazz, Concert Drumline (Stationary)

No entries

Port Colborne Festival of the Arts Scholarships & Awards

Best Performance in the following School Ensemble Classes
Primary, Junior        
No entries

Intermediate

E.I. McCulley School

SECONDARY SCHOOL SCHOLARSHIPS & AWARDS

Port Colborne Chorale Scholarships
Best Performance in the following categories:
Secondary School Choir ~ less than 25 members
Port Colborne High School - Frequency

Secondary School Choir ~ more than 25 members

Niagara Christian Collegiate

Port Colborne Festival of the Arts Scholarships & Awards

Best Performance in the following School Band Classes
Junior, Senior, Concert, Concert Drumline (Stationary)      

No entries

Jazz * (donated this year by Harbour Lite Singers)

Port Colborne High School - Bluetones

Instrumental Ensemble * (donated this year by Harbour Lite Singers)

Port Colborne High School - Pulse

Elementary and Secondary School Awards & Scholarships were presented at the conclusion of each class.

DANCE SCHOLARSHIPS
 

Scholarships provided by Wilson, Opatovsky Barristers & Solicitors

Two scholarships for Senior Students (15 – 18 yrs.)
Pointe – 15 – 16 yrs. – Gracie Kohinski “Blue Bird” – Peacock School of Dance
Lyrical – 15 – 16 yrs. – Hannah Pontello “Battle From Within” – Peacock School of Dance
 

Dot Blakely Memorial Award provided by the Port Colborne Operatic Society

Highest Score in Senior Tap or Jazz Solo
Victoria Kuronen (15-16 yrs) “Too Darn Hot” – Peacock School of Dance
 

Miss Val Wilson Memorial Scholarship

Highest Score in Ballet Small Group Classes
“Final Flight” (13 – 14 yrs) – Dance Expressions Inc.
 

Highest Score in Pointe Small Group Classes

“Your Song” (15 – 16 yrs) – Dance Expressions Inc.
 

Tim Carter Memorial Scholarship

Highest Score in JuniorTap or Jazz Solo Classes
Carys Vaughn (9 – 10 yrs. NOVICE) “Respect” – Dunnville Dance Centre
 

Scholarships provided by Port Colborne Festival of the Arts

Highest Score in Junior Tap or Jazz Small Group
Bond ” (13 – 14 yrs) – Dance Expressions Inc.
 

Highest Score in Senior Tap or Jazz Small Group

“Montego Bay” (15 – 16 yrs) – Dunnville Dance Centre
 

Highest Score in a Medium Group – Any Category

“Suits” – Jazz (13 – 14 yrs.) – Peacock School of Dance
 

Awards of Merit
Commitment to their Craft – Jazz Small Group 9–10 yrs. – “Faith” – Peacock School of Dance
 
The Professional – Modern Solo 19 yrs. & over – Jasmyn Cote “Bang Bang” – Dance Expressions Inc.

The Powerhouse – Modern Solo 13–14 yrs. – Sarah Mitchell “Lost it to Trying” – Dance Expressions Inc.

The Natural – Tap Solo 17–18 yrs. – ShaeLyn Pinnance “Sorry Not Sorry” – Dunnville Dance Centre

The Comedians – Production 13–14 yrs. – “The Sorcerer’s Sweep” – Peacock School of Dance

Dance Scholarships were presented as the finale to the Dance Competition, Saturday, April 21, 2018

Fri, May 11, 2018 - Piano
- Posted 2018-05-11 22:18:10
FRIDAY, MAY 11th
PORTAL VILLAGE BIBLE CHAPEL
Sponsored by: Royal Canadian Legion – Branch #56

Piano Trio – 8 yrs. & under         “Mary’s Other Lambs”
Gold                1. Phoenix Leach, Willow Winger & Sullivan Feduck   
                             Zelma Lymburner Memorial Piano Ensemble Scholarship
 

Piano Solo – 10 yrs. & under           any Grade 1 List B selection
 Gold                 Randall Marsh   ORMTA Junior Piano Scholarship

silver             Addison Doucett

 

Piano Solo – Grade 1 List B

Gold                1. Holden Barnhardt
 

Piano Solo – 15 yrs. & under             any Grade 6 Sonata

Gold                1. Lucas Motola
 

Piano Solo – 16 yrs. & under             any Grade 7 Sonata

Gold                1. Kolton Anger
 

Piano Solo – 9 yrs. & under              One (1) year or less of lessons

Gold                1. Eleanora Schroeder   Silver     2. Ella Ristine
 

Piano Solo – Grade 1 Canadian Composer

Gold                1. Russell Bronn
 

Piano Solo – Grade 2 Canadian Composer

Gold                1. Lauren Clarke        Silver          2. Kirsten Li
 

Piano Solo – Grade 3 Canadian Composer

Gold                1. Gabriel Forte       Silver            2. Emily Knutt
 

Piano Solo – Grade 7 List C

Gold                1. Cora House   Armstrong Funeral Home Scholarship          
Silver              2. Kenan Elayan
 

 Piano Solo – Grade 9  List D

Gold                1. Trinity Robbins
 

Piano Solo – Grade 7 Concert Class

Silver              1. Anita Bussi           
Gold               2. Ethan Torkos   Beverly Jamieson Intermediate Concert Trophy
               
Piano Solo – Grade 8 Concert Class
Gold               1. Christine Kim
 

Piano Solo – Grade 9 List C

Silver              1. Alexander Hobbs        
Gold                2. Trinity Robbins   Alice McIntosh Memorial Scholarship
 

Piano Solo – ARCT Concert Class

Gold               1. Terrence Wu   Rivoli Iesulauro Senior Concert Trophy

Thurs May 10, 2018 - Piano
- Posted 2018-05-10 22:18:35
THURSDAY, MAY 10th
PORTAL VILLAGE BIBLE CHAPEL
Sponsored by: Smith Optical

 Piano Duet – 14 yrs. & under
   Back on Holiday” or “Floating Away”
Gold                1. Allan Buri & Alex DeAngelis  
                                                Pat & Dora Macdonald Memorial Scholarship
Silver              2. Emilio Geremia & Lucas Motola
 

Piano Solo – 11 yrs. & under       any Grade 2 List B selection

Bronze            1. Lauren Clarke              Gold      4. Ksenia Rungi-Ruston
                        2. Micah William                          5. Laken Marsh
Silver              3. Lukas Anger                              6. Lauren Voronov
 

Piano Solo – Grade 2 List B

Gold                1. Carter Feduck          Silver       2. Evan Collings
 

Piano Solo – 14 yrs. & under            any Grade 5 List A selection

Gold                1. Eryn vanderWeyden
 

Piano Solo – 14 yrs. & under        any Grade 5 List C selection

Gold                1. Jacklyn Saddler       Silver       2. Kali Love MacDonald
 

Piano Solo – 8 yrs. & under

Bronze            1, Alexander Colangelo   Gold    4. Willow Winger   Florence T. Schwartz Memorial Schol.
Silver              2. Phoenix Leach                          5. Logan Beck
Silver              3. Sullivan Feduck                        6. Abigail Knutt
 

Piano Solo – Grade 2 Jazz

Silver              1. Lukas Anger          Gold           3. William Wales
Bronze            2. Lauren Clark
 

Piano Solo – Grade 1 Jazz

Gold                1. Alexander Colangelo
 

Piano Solo – Grade 7 List B

Gold                1. Faith Phibbs
 

Piano Solo – 16 yrs. & under        any Grade 7 List A selection

Gold                1. Colton Weaver
 

Piano Solo – 12 yrs. & under         any Grade 3 List A selection

Gold                1. Alexx Hill
 

          

Piano Solo – Grade 3 List B
Gold                1. Kasia Grabowski
 

 Piano Solo – Quick Study – Grade 3        A selection chosen by the Adjudicator

Gold                1. Emily Knutt

Piano Solo – Quick Study – Grade 6       A selection chosen by the Adjudicator
Silver              1. Elisa Hobbs           Gold  2. Lucas Motola
 

Piano Solo – Quick Study – Grade 7       A selection chosen by the Adjudicator

Gold                1. Kolton Anger   Muriel Wallis Memorial Scholarship
 

Piano Solo – Quick Study – Grade 8     A selection chosen by the Adjudicator

Gold                1. Brielle Anger
 

Piano Solo – Grade 5 Jazz

Gold                1. Kali Love MacDonald

Piano Solo – Grade 7 Jazz
Gold               1. Anita Bussi            Silver  2. Colton Weaver
 

Piano Solo – Grade 6 Jazz

Bronze            1. Faith Phibbs         Gold    3. Kolton Anger   Julie Salanki Memorial Award
Silver              2. Cody Henson
 

Piano Solo – Grade 8 List D

Gold                1. Ethan Torkos    Port Colborne Lions Club Scholarship
Bronze            2. Brielle Anger
Silver              3. Iain Macfarlane
 

Piano Solo – Grade 9 List B

Silver              1. Alexander Hobbs   Bronze    3. Stuart Nisbet
Gold                2. Sarah Egert
 

Piano Solo – Grade 8 Popular Music

Gold                1. Brielle Anger   Christopher Bennett Memorial Scholarship
 

Piano Solo – ORMTA Senior          any Grade 8 or 9 List D selection

Gold                1. Reid Ciolfi         ORMTA Senior Piano scholarship
Silver              2. Kaitlyn Balicki      
Bronze            3. Kathryn Mullins
Silver              4. Alexander Hobbs

Wed. May 9, 2018 - Piano
- Posted 2018-05-09 22:19:02
WEDNESDAY, MAY 9th
PORTAL VILLAGE BIBLE CHAPEL            
Sponsored by: Port Colborne Lioness Club

Piano Solo – Grade 3 Jazz
Gold                1. Gabriel Forte
 

Piano Solo – Grade 4 Jazz

Gold                1. Benjamin Hebert
 

Piano Solo – Grade 6 Study

Silver              1. Lucas Motola 
Gold               2. Allan Buri
 

Preliminary Concerto – Grade 1 or 2 Level

Gold                1. Sullivan Feduck  
 

Beginner Concerto – Grade 3 Level

Gold                1. Phoenix Leach
 

Junior Concerto – Grade 4 or 5 Level

Gold                1. Carter Feduck
 

Piano Solo – Improvisation- Grade 7 - 9 Level

                                    A selection chosen by the Adjudicator
Adjudication 1. Alexander Hobbs   Port Colborne Festival of the Arts Award of Merit

Piano Solo – Grade 5 Popular Music
Gold                1. Alex DeAngelis
 

Piano Solo – Grade 7 Popular Music

Gold                1. Kolton Anger
 

Two Pianos Four Hands – 18 yrs. & under

Gold                1. Colton Weaver & Adeline Willett
 

Piano Solo – Grade 8 List C

Silver              1. Teo Ordinario             Bronze    2. Brielle Anger
Silver              3. Kaitlyn Balicki           Gold        4. Cora House
 

Piano Solo – Grade 9 List A

Gold                1. Sarah Egert
 

Advanced Concerto – Grade 10 or over Level

 Gold Exc     1. Terrence Wu   Concerto Scholarship 
                             Douglas Burr Memorial Scholarship for Outstanding Piano Performer

AWARDS AND SCHOLARSHIPS - 2017
- Posted 2017-05-13 22:20:15
PIANO AWARDS

ORMTA Scholarships for Highest Mark in:

Junior Classes - -Lucas Anger

ORMTA Intermediate Class – Kathryn Mullins

ORMTA Junior Class – Lucas Motola

ORMTA Senior Class – Alexander Hobbs
 

Port Colborne Festival of the Arts Scholarship for Students with 1 or 2 yrs. of Lessons or Less – Addison Doucet

Florence T. Schwartz Memorial Scholarship for Highest Mark in Classes P1, P2, P3, P4 – Ava Vanderwerf

Muriel Wallis Memorial Scholarship for Highest Mark in Quick Study Classes – Eryn VanderWeyden

Ruth & Walter J. Smith Memorial Award for Highest Mark in Intermediate Piano Classes – Iain MacFarlane

Christopher Bennett Memorial Scholarship for Most Promising Performer in Popular Music Classes – Emilio Geremia

Julie Salanki Memorial Award for Highest Mark in Jazz Classes – Ava Vanderwerf

Gwen Mewburn Scholarship for Highest Mark in Sonata Classes – Trinity Robbins

Canadian Composer Scholarship for Highest Mark in Canadian Composer Classes – Emilio Geremia

Concerto Scholarship for Most Promising Performer in Concerto Classes – Ethan Torkos

John Micheal Martin Memorial Award for Most Promising Performers in Composition Classes – Emilio Geremia, Allan Buri, Ryan Baxter

Armstrong Funeral Home Scholarship for Best Performance in the Open Graded Classes – Carter Feduck

Lois Noxel Scholarship for Highest Mark in Study Classes – Ciara Thorne

 Port Colborne Lions Club Scholarship for Highest Mark in Senior Piano Classes – Trinity Robbins

 Beverly Jamieson Junior Concert Trophy for Highest Mark in Junior Concert Classes – Patrick Li

 Beverly Jamieson Intermediate Concert Trophy for Highest Mark in Intermediate Concert Classes – Faith Dehghan

 Rivoli Iesulauro Senior Concert Trophy for Highest Mark in Senior Concert Classes – Mary-Maria Bourdeau

 Alice McIntosh Memorial Scholarship for Highest Mark in Grade 9 Classes – Mary- Maria Bourdeau

 Elizabeth Wilson Black Memorial Scholarship for Highest Mark in Grade 10 and Over Classes – Ryan Baxter

 Pat & Dora Macdonald Memorial Scholarship for Highest Mark in Duet Classes – Allan Buri & Allan DeAngelis

Two Pianos – Four Hands Scholarship for Most Promising Performers in Two Pianos – Four Hands Duet Classes

 Cora House, Sam Massey, James McAvoy, Sydney Torkos, Colton Weaver, Adeline Willett
 

Zelma Lymburner Memorial Ensemble Scholarship for Highest Mark in Trio Classes – Sullivan Feduck, Ava Vanderwerf, Willow Winger

Douglas Burr Memorial Scholarship for Most Outstanding Performer in Piano Classes – Ryan Baxter

VOCAL AWARDS

Port Colborne Festival of the Arts Scholarship for Students with 1 or 2 yrs. of Lessons or Less – Lee Clarke

Robert Wood Singers Scholarship presented for Highest Mark in Junior Vocal Classes – Lauren Clarke

 Robert Wood Scholarship presented for Highest Mark in Intermediate Vocal Classes – Devon Lawrence

 Reg Steeves Memorial Scholarship presented for Highest Mark in Non-Graded Classes – Lauren Topic

 Scholarship for Concert Classes for Most Promising Performer in Vocal Concert Classes – Faith Dehghan

Scholarship for Vocal Trios for Highest Mark in Vocal Trio Classes –  Jaymie Anne Albrecht, Cloe Grabell, Seyene Oord

 Scholarship for Vocal Classes for Most Outstanding Performer in Vocal Classes – Devon Lawrence, Faith Dehghan, Lauran Topic
 ADDITIONAL AWARDS
Dot Fort/Gwen Goss Memorial Scholarship for Highest Mark in Individual Verse Speaking Classes – Allan Buri

Individual Instrumental Scholarship for Highest Mark in Individual Instrumental Classes – Hannah Kumarage

 Awards of Merit provided by Port Colborne Festival of the Arts – Kasia Grabowski, Sullivan Feduck, Phoenix Leach, Jacklyn Saddler, Rowena Hobbs, Benjamin Shoalts
FRIDAY, May 12, 2017
- Posted 2017-05-12 22:21:02
Sponsored by: Oskam Steel Fabricators Ltd.

Morning Session

Piano Duet – 14 years & under
“Pizzicatto Polka” or “I’ll Wait for You”
Allan Buri, Alex DeAngelis - gold
Anandi Dajka, Kasia Grabowski - silver
 

Piano Solo – 16 years & under

Grade 7 List A selection
Iain Macfarlane - gold
        
Open-Graded Class – Grade 6
Romantic or Contemporary
Anita Bussi - gold
 

Piano Solo – 11 years & under

Grade 2 List A selection
Jacklyn Saddler - gold
 

Piano Solo – 14 years & under

Grade 5 List C selection
Turner Clarke - gold
 

Piano Solo – 9 years & under (1 year or less of lessons)

Jessica Cizmar - gold
Quinn Rungi-Ruston - silver
Molly Hemauer - bronze
 

Piano Solo – 9 years & under (2 years or less of lessons)

Addison Doucet - gold
Randall Marsh - silver
Antonio Geremia – silver
Abigail Knutt – bronze
Alexis Fairlie - bronze
 

Piano Solo – 10-12 years (2 years or less of lessons)

Evan Collings - gold
           
Piano Solo – Intermediate ORMTA Class – Grade 6 or 7
List C selection
Kathryn Mullins – gold
Iain Macfarlane - silver
Kaitlyn Balicki - bronze
 

Open-Graded Class – Grade 2

Romantic or Contemporary
Kasia Grabowski - gold

Piano Solo – 14 years & under
Grade 5 Sonata/Sonatina
Allan Buri - gold
Turner Clarke - silver

Piano Solo – Grade 6 Concert Class
2 contrasting selections
Patrick Li - gold
Lexie Thompson-Ferrusi - silver
Colton Weaver - silver
Emmerson Secord - bronze
 

        

Evening Session

Piano Solo – 18 years & under 
Grade 8 Sonata/Sonatina Class
Trinity Robbins - gold
Stuart Nisbet - silver
 

Piano Solo – Grade 9

List C selection
Sarah Egert - gold

Piano Solo – Grade 8
List D selection
Trinity Robbins - gold
Jessica Traynor - silver
Mackenzie Nisbet - bronze
 

Two Pianos-Twelve Hands – 18 years & under

Sydney Torkos, James McAvoy, Cora House, Sam Massey,
Adeline Willett, Colton Weaver - gold
 

Two Pianos-Twelve Hands – 19 years & over

Sheila Brown, Linda Caldwell, Ted Ellis, Margie Feduck,
Sam Massey, Haley Morrison - gold

THURSDAY, May 11, 2017
- Posted 2017-05-11 22:21:30
Sponsored by: Smith Optical

Afternoon Session

Piano Solo – 16 years & under
Grade 7 List C selection
Ethan Torkos - gold
Rachel Dobbie - silver
 

Open-Graded Class – Grade 7 Classical

Adeline Willett - gold
Isabella Daneyko - silver
             
Trio Class – 8 years & under
”Sing a Song of Sixpence”
Ava Vanderwerf, Sullivan Feduck, Willow Winger - gold
 

Piano Solo – 14 years & under

Grade 5 List A selection
Turner Clarke - gold

Open Graded Class – Grade 5 Baroque
Faith Phibbs - gold
 

Quick Study Class – Grade 4

Eryn VanderWeyden - gold
 

Quick Study Class – Grade 5

Lucas Motola - gold
Emilio Germia - silver

Quick Study Class – Grade 6
Kolton Anger - gold

Quick Study Class – Grade 7
Kaitlyn Balicki - gold

Quick Study Class – Grade 8
Brielle Anger - gold
Piano Solo – Grade 6 Jazz Class

Kathryn Mullins - gold
Kolton Anger - silver
 

Evening Session
Piano Solo – Grade 8

List C selection
Stuart Nisbet - gold
Benjamin Shoalts - silver
    
Piano Solo – Grade 10
List A selection
Rowena Hobbs - gold
Jessie Feng - silver
         
Piano Solo – Senior ORMTA Class – grade 8 or 9
List D selection
Alexander Hobbs - gold
 

Duet Class – 16 years & under

Kathryn Mullins, Sierra Orfei - gold

Piano Solo – Grade 9
List B selection
Chloe Speck - silver

Piano Solo – ARCT & over
Concert Etude
Ryan Baxter – gold 

WEDNESDAY, May 10, 2017
- Posted 2017-05-10 22:21:59
Sponsored by: Port Colborne Lioness

Morning Session

Piano Duet – 12 years & under
Emilio Geremia, Lucas Motola - gold
Brielle Anger, Kolton Anger - silver
              
Piano Solo – 13 years & under
Grade 4 List A selection
Kali Love MacDonald - gold
 

Open Grade Class – Grade 4

Romantic or Contemporary selection
Faith Phibbs - gold

Piano Solo – Grade 1 Popular Music Class
Ksenia Rungi-Ruston - gold
Ava deWaard - silver
Joey Fraelic - bronze
Lukas Anger
Quynn Fraipont
Laken Marsh
Addison Doucet
 

Little Stars Preparatory Class – 8 years & under

Ava Vanderwerf - gold
Holden Barnhardt - silver
Willow Winger - bronze
 

Piano Solo – Grade 3 Canadian Composer Class

Jacklyn Saddler – gold
Claire McCarthy – silver
Benjamin Hebert - bronze
Ciara Thorne - bronze
 

Piano Solo – Grade 4 Canadian Composter Class
Eryn VanderWeyden - gold
 

Preliminary Concerto Class – Grade 1 or 2 Level

Phoenix Leach - gold
Sullivan Feduck - silver
Antonio Geremia - bronze
 

Beginning Concerto Class – Grade 3 Level

Ava Vanderwerf - gold
 

Piano Solo – Grade 1 Canadian Composer Class

Kirsten Li - gold
Lauren Clarke - silver
Micah William - bronze
Evan Collings - bronze
 

Piano Solo – Grade 2 Canadian Composer Class

Emily Knutt - gold
 

Afternoon Session
Piano Solo – 15 years & under

Grade 5 List A selection
Cora House - gold
 

Open-Graded Class – Grade 6

Baroque selection
Anita Bussi - gold
 

Piano Solo – Grade 5 Canadian Composer Class

Emilio Geremia - gold
 

Piano Solo – Grade 6 Canadian Composer Class

Lexie Thompson-Ferrusi - gold
Kolton Anger - silver
 

Piano Solo – 13 years & under

Grade 4 List C selection
Richard Liu - gold
Claire McCarthy - silver
 

Piano Solo – 10 years & under

Grade 1 List B selection
Lauren Voronov - gold
Ksenia Rungi-Ruston – silver
Lauren Clarke - bronze
Laken Marsh
Quynn Fraipont
 

Junior Concerto Class – Grade 4 or 5 Level

Carter Feduck - gold
Emilio Geremia - silver
Lucas Motola - bronze
     
Piano Solo – 15 years & under 
Grade 6 Sonata/Sonatina
Emily Booth - gold
 

Piano Solo – 16 years & under

Grade 7 Sonata/Sonatina
Kaitlyn Balicki – gold
 

Evening Session

Piano Solo – Grade 8 Popular Music Class

Brielle Anger - gold
Benjamin Shoalts - silver
 

Piano Solo – Grade 9 Popular Music Class

Chloe Speck - bronze
 

Piano Solo – Grade 8

List B selection
Benjamin Shoalts - gold
Jessica Traynor - bronze
 

Junior Composition Class – 10 years & under

Emilio Geremia - gold
 

Intermediate Composition Class – 14 years & under

Allan Buri - gold
 

Senior Composition Class – 15 years & over

Ryan Baxter - gold
 

Intermediate Concerto Class – Grade 6 or 7 Level

Faith Phibbs - silver
 

Senior Concerto Class – Grade 8 or 9 Level

Ethan Torkos - gold
 

Piano Solo – Grade 10

List B selection
Rowena Hobbs - gold

Click here to view the current Notes

© 2020 Port Colborne Festival of the Arts
[ Privacy Policy | Terms of Use ]
Site Designed by Horizons Web Design